بررسی نوسانات قیمت مواد غذایی در بازار جهانی

اخبار ایران و جهان 01 بهمن 1391 117 بازدید

چکیده: قیمت مواد غذایی در بازار جهانی با نوساناتی همراه بوده است که در این گزارش به بررسی این نوسانات پرداخته می شود.

به گزارش ارانیکو قیمت مواد غذایی همچون برنج و Soya Lecithin و دانه کاکائودر بازار تهران ثابت بوده است بطوریکه می توان گفت این کالاها با همان قیمت قبلی بفروش می رسند.

اما اکثر مواد غذایی در بازار های خارجی هم با نوسانات قیمت مواجه بوده است.

دانه کاکائو بیشترین سهم افزایش قیمت را تجربه کرده است. این کالا نه تنها در بازار جهانی سهم افزایش قیمت را داراست بلکه در بورس نیویورک نیز افزایش قیمت داشته است. این کالا در بازار جهانی حدود 0.3 درصد و در بورس نیویورک حدود 0.5 درصد سیر صعودی داشته است. نمودار ذیل تغییرات قیمت دانه کاکائو را در سه ماهه اخیر در بازار جهانی نشان می دهد.

“نمودار تغییرات قیمت دانه کاکائو در بازار جهانی در سه ماه گذشته”

روغن پالم در بازار آسیا سیر صعودی را پیش گرفته است بطوریکه این کالا در بازار آسیا با افزایش 15دلاری در هر تن با قیمت 795 دلار در هر تن بفروش می رسد. این کالا در بازار چین با قیمت 865 دلار در هر تن معامله می شود .

اما دانه قهوه در بازار جهانی با کاهش 10دلاری در تن به قیمت 2000 دلار در هر تن رسید. نمودار ذیل تغییرات قیمت دانه قهوه را در سه ماهه اخیر در بازار جهانی نشان می دهد.

 “نمودار تغییرات قیمت دانه قهوه در بازار جهانی در سه ماه گذشته”

گندم،شکر سفید،شکر،دانه سویا و روغن سویا هم با افت قیمت همراه بوده اند.

ذرت هم نه تنها در بازار جهانی با رشد قیمت روبرو بوده است بلکه در بازار اروپا هم با افزایش قیمت مواجه بوده است. این کالا امروز در بازار اروپا 0.8 درصد و در بازار جهانی 1 درصد افزایش قیمت را داراست. ذرت در بازار Far East Asiaبا ثبات قیمت بفروش می رسد.

منبع : ارانیکو

Administrator

Administrator