بررسی شرایط ایران پس از تحریم‌ها بدون حضور مسئولان

مقالات 25 آبان 1393 134 بازدید

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران گفت: حدود یک ماه گذشته کنفرانس دو روزه‌ای در لندن برگزار شد که در این کنفرانس شرایط ایران پس از تحریم‌ها بررسی شد ولی از کشورمان به طور رسمی در این کنفرانس حضور نداشتند که این موضوع جای تاسف دارد.
 
مسعود دانشمند – رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و امارات با بیان اینکه تعدادی از شرکت‌های خصوصی ایرانی در این کنفرانس حضور داشتند و ورودی کنفرانس 2000 پوند بود، اظهار کرد: اهمیت موضوع به اندازه‌ای است که طرف‌های آمریکایی و کانادایی در این کنفرانس حضور داشتند و جک استراو، وزیرسایق انگلستان نیز سخنران اصلی این مراسم بود.
 
وی افزود: دیر یا زود تحریم‌ها برداشته می‌شوند اما برنامه مدونی برای بعد از تحریم‌ها نداریم و سازمان‌های مختلف باید در این زمینه برنامه‌ریزی کنند که بعد از تحریم کدام بخش باید در ابتدا فعال شوند.
 
دانشمند خاطر نشان کرد: بخش خصوصی در کنار دولت می‌تواند در این برنامه‌ریزی دولت را همراهی کند.
 
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه اولویت فعال سازی در بخش های مختلف اقتصادی برای بعد از تحریم باید از اکنون مشخص شود، تاکید کرد:‌ این موضوع بسیار مهم است که بازار ایران در شرایط پس از تحریم‌ها چگونه خواهد بود و موضوع جالب این است که خارجی ها به این موضوع توجه می‌کنند ولی کشورمان برنامه ریزی مدونی در این زمینه ندارد.
 
ضرورت حذف کارت بازرگانی
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه صادرکنندگان نیاز به کارت بازرگانی ندارند، گفت: یکی از موارد مهمی که در رابطه با فعالیت صادرکنندگان و تسهیل شرایط برای آن‌ها باید توجه کرد بحث حذف کارت بازرگانی است که این کار هرچه سریع‌تر باید انجام شود.
 
وی همچنین با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده گفت: استرداد به موقع مالیات بر ارزش افزوده در زمانی که صادرکننده کالایش را صادر می‌کند از دیگر نکات مهمی است که باید اجرایی شود. چون در حال حاضر استرداد این مالیات در بعضی مواقع حدود دو سال زمان می‌برد.

منبع : ایسنا

Administrator

Administrator