براساس گزارش «انجام کسب وکار» اعلام شد؛ ایران در رتبه 129 نظام‌های مالیاتی جهان

اخبار ایران و جهان 22 خرداد 1392 161 بازدید

مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی نماگر پرداخت مالیات در گزارش جهانی انجام کسب و کار اعلام کرد: …

طبق گزارش سال ۲۰۱۳امارات آسان‌ترین و ونزوئلا سخت‌ترین نظام پرداخت مالیات را دارند. ایران نیز در رتبه ۱۲۹ جهان در نظام پرداخت مالیات و در آخرین جایگاه کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، گروه مطالعات محیط کسب و کار این مرکز با بیان اینکه این گزارش به بررسی نماگر پرداخت مالیات در شاخص سهولت انجام کسب و کار سال 2013 می‌پردازد، اعلام کرد: پروژه انجام کسب و کار بانک جهانی به سنجش و ارزیابی مقررات کسب و کار و نحوه اجرای آنها پرداخته و بر این اساس 185 کشور دنیا مورد مقایسه قرار می‌گیرند.
 در این گزارش آمده است: نماگر پرداخت مالیات از سه مولفه تعداد دفعات پرداخت، زمان لازم برای پرداخت مالیات و نرخ مالیات تشکیل شده که هر یک از مولفه‌ها در سه بخش مالیات بر سود، مالیات بر نیروی کار و سایر مالیات (مانند مالیات بر مصرف) محاسبه می‌شوند. مرکز پژوهش های مجلس می افزاید: گزارش‌های پرداخت مالیات بانک جهانی حاکی از آن است که مهم‌ترین و بیشترین اصلاحات انجام شده در نظام مالیاتی کشورهای مختلف در هشت سال گذشته مربوط به کاهش در نرخ مالیات بر سود بوده است، اگر چه در دو سال اخیر مهم‌ترین و بیشترین نوع اصلاحات از نوع تبدیل نظام پرداخت مالیات به سیستم‌های الکترونیکی است، همچنین نرخ کل مالیات در دنیا در حال کاهش است. در ادامه آمده است: پروژه «انجام کسب و کار» که توسط موسسه مالی بین‌المللی وابسته به گروه بانک جهانی پیگیری می‌شود با تاکید بر بنیادهای حقوقی موثر بر فعالیت‌های اقتصادی، در پی ارزیابی قوانین و اجرای آنها بر عملکرد فعالان اقتصادی است.
بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، در گزارش انجام کسب و کار سال 2013، رتبه ایران از بین 185 کشور 145 شده که نسبت به سال 2012 یک رتبه و نسبت به سال 2011، پنج رتبه نزول داشته است. در بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز، از بین 25 کشور، رتبه ایران از حیث سهولت انجام کسب و کار در گزارش 2013، دارای جایگاه 22 است که نشان می‌دهد از وضعیت مناسبی در بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز برخوردار نیست. گرجستان (رتبه 9 جهانی)، عربستان (رتبه 22 جهانی)، امارات (رتبه 26 جهانی) و قطر (رتبه 40 جهانی) به ترتیب رتبه‌های نخست تا چهارم این کشورها را دارند. در بین کشورهای این حوزه، ایران در نماگرهای اجرای قراردادها و دریافت اعتبار دارای رتبه هفتم (بهترین رتبه نسبت به سایر نماگرها) است.

منبع : اقتصادایران آنلاین

Administrator

Administrator