بانک مرکزی امارات تسهیلات سپرده گذاری یک شبه جدید ارائه می کند

19 تیر 1399 287 بازدید

Lanch New Overnight (تسهیلات سپرده گذاری یک شبه جدید) از بانکهایی که در امارات متحده عربی در مدیریت روزانه نقدینگی فعالیت می کنند، پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ بانک مرکزی امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کرد که از 12 جولای تسهیلات سپرده گذاری یک شبه جدید را ایجاد می کند تا بانک های متعارف که در امارات فعالیت می کنند بتوانند نقدینگی مازاد خود را در بانک apex به صورت شبانه واریز کنند.

بانک مرکزی امارات (CBUAE) طی بیانیه ای اعلام کرد: معرفی صندوق سپرده گذاری شبانه (ODF ) اولین قدم برای اجرای «چارچوب پولی جدید درهم» است که در اوایل سال جاری اعلام شد.

بانک مرکزی امارات گفت: ODF تسهیلات اصلی برای مدیریت مازاد نقدینگی در بخش بانکی امارات است و جایگزین صدور گواهی یک هفته ای سپرده ها می شود.

برنامه پیشنهادی صورت حساب های پولی با هدف تخلیه نقدینگی مازاد با استفاده از اوراق بهادار دولتی یا قبض های بانک مرکزی انجام می شود.

عبدالحمید سعید ، رئیس بانک مرکزی امارات گفت: معرفی تسهیلات جدید بازتابی از تلاش های مداوم CBUAE برای دستیابی به اهداف سیاست پولی این کشور و تقویت تحولات بازار پول در امارات است. این تسهیلات جدید به بانکهایی که در امارات متحده عربی فعالیت می کنند در کنترل فعال نقدینگی روزانه خود و به تراز کردن نرخ بازار پول شبانه با نرخ پایه در شرایط عادی بازار کمک می کند.

موضع کلی سیاست های پولی بانک مرکزی امارات از طریق نرخ بهره ODF ، که به نرخ اصلی سیاست بانک مرکزی امارات تبدیل می شود، نرخ پایه گفته می شود. بر این اساس ، بانک مرکزی امارات انتظار دارد که نرخ بازار پول در طول شبانه روز در شرایط عادی بازارها به دور نرخ پایه حرکت کند.

بانک مرکزی امارات اعلام کرد: این شركت می تواند تسهیلات متنوعی از ODF را برای تأمین مؤسسات مالی دارای مجوز كه تمام یا بخشی از فعالیتها و مشاغل خود را طبق مقررات قوانین شرع انجام می دهند، فراهم كند.

منبع: خلیج تایمز