ایران 1.2 میلیارد دلار گاز و پتروشیمی صادر کرد چند کشور خریدار پتروشیمی‌ایران هستن?

اخبار ایران و جهان 08 خرداد 1392 112 بازدید

ایران اردیبهشت ماه بیش از 1.2 میلیارد دلار محصولات گاز، پتروشیمی و پلیمری پارس جنوبی به بازارهای جهانی صادر کرده است که کشورهای همچون ژاپن، روسیه، چین، مصر، کره جنوبی و مکزیک از سرشناس‌ترین مشتریان این محصولات گازی و پتروشیمی بوده‌اند.


در حال حاضر محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران به 65 کشور جهان صادر می شود و در سالجاری پس از کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی، مکزیک هم به عنوان یکی از کشورهای حوزه دریای کارائیب هم مشتری پتروشیمی ایران شده است.
بر این اساس اردیبهشت ماه سالجاری در مجموع بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار انواع محصولات پتروشیمی، پلیمر، میعانات گازی و محصولات متنوع گازی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به عنوان هاب تولید گاز و پتروشیمی ایران در خلیج فارس به کشورهای مختلف چهارگوشه جهان صادر شده است.
آمارهای رسمی حاکی از آن است که در دومین فصل بهار سالجاری حدود 725 هزار تن میعانات گازی تولیدی برخی از میادین گازی جنوبی کشور به ویژه فازهای پارس جنوبی به ارزش تقریبی 643 میلیون دلار به بازارهای جهانی صادر شد.
از سوی دیگر با وجود افزایش تحریم های بین المللی بالغ بر 1.5 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری از منطقه ویژه پارس به بازارهای جهانی صادر شده است.
در سبد صادرات محصولات پتروشیمی و برخی از فرآورده‌های گازی صادراتی ایران از عسلویه نام محصولاتی همچون انواع پلی اتیلن سبک و سنگین، دی اتیلن گلایکول، مونو و تری اتیلن گلایکول، کود اوره، بوتان، پروپان، میعانات گازی، پارازایلین، متانول به چشم می خورد.
علاوه بر این در اردیبهشت ماه سالجاری کشورهایی همچون چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هند، ترکیه، عراق، ‌تایوان، ‌تایلند، ‌مالزی، ‌ویتنام، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، روسیه، موزامبیک، مصر، سوریه، ترکمنستان، تاجیکستان، اکراین، قطر، تانزانیا، فیلیپین، غنا، کنیا، آذربایجان، گرجستان، کره جنوبی و مکزیک از مهمترین مشتریان این محصولات بوده‌اند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، اخیرا کشورهایی همچون کره جنوبی، کره شمالی و لبنان خواستار واردات برخی از محصولات نفتی و گازی از ایران شده‌اند به طوری‌که در فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری تاکنون چندین محموله گاز مایع ایران به شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های کره جنوبی تحویل شده است.
از سوی دیگر مطابق با برنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید تا پایان سالجاری حجم صادرات پتروشیمی ایران از مرز 17 میلیون تن عبور کند که در این صورت بیش از 13 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator