ایران چهل‌ودومین کشور جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی شد

اخبار ایران و جهان 08 تیر 1392 147 بازدید

ایران با جذب نزدیک به ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۲ رتبه دوم جنوب آسیا و ۴۲ جهان از این نظر را به خود اختصاص داد.

به گزارش مشرق به نقل از تسنیم، کنفرانس سازمان ملل برای توسعه و تجارت(آنکتاد) جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های سرمایه گذاری جهان را منتشر کرده است.

این گزارش که هر سال منتشر می شود به بررسی آمار و ارقام مربوط به سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در کشورهای مختلف می پردازد.

پیشگفتار گزارش امسال به قلم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نوشته شده است که در بخشی از آن آمده است: گزارش سرمایه گذاری جهان 2013 در لحظه مهمی منتشر شده است. جامعه بین المللی در مسیر آخر برای نیل به اهداف توسعه هزاره قرار دارد که باید تا سال 2015 محقق شوند.

دبیرکل سازمان ملل در این نوشتار افزوده است: در سال 2012 برای نخستین بار کشورهای درحال توسعه از کشورهای توسعه یافته در جذب سرمایه گذاری های مستقیم خارجی پیش افتادند. 3 اقتصاد در حال توسعه در جمع 5 کشور نخست جهان از نظر میزان جذب سرمایه های خارجی در این سال قرار گرفته اند.

به گزارش تسنیم،‌آنکتاد در گزارش خود سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در جهان طی سال 2012 را 1.35 تریلیون دلار اعلام کرده و از کاهش 18 درصدی این رقم نسبت به سال قبل از آن خبر داده است. رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال 2011 بالغ بر 1.651 تریلیون دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش،‌کشورهای در حال توسعه 702 میلیارد دلار معادل 52 درصد از کل سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در جهان طی سال 2012 را جذب کرده اند و برای نخستین بار از کشورهای توسعه یافته در این زمینه پیش افتاده اند. سهم کشورهای توسعه یافته هم از این رقم 560 میلیارد دلار معادل 41 درصد بوده است.

جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی توسط کشورهای در حال توسعه طی سال 2012 نسبت به سال قبل از آن 4 درصد کاهش یافته و کشورهای توسعه یافته نیز با افت 31 درصدی در این زمینه مواجه شده اند. رقم جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی توسط این دو گروه در سال 2011 به ترتیب 735 و 820 میلیارد دلار اعلام شده بود.

کشورهای موسوم به کشورهای در حال گذار نیز 87 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2012 جذب کرده اند که این رقم با کاهش 9 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

ایران از جمله کشورهایی است که عملکرد قابل توجهی در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی طی سال 2012 داشته است و این در حالی است که کشورهای غربی تحریم های به اصطلاح فلج کننده ای را علیه ایران از اواسط این سال به اجرا گذاشتند.

آنکتاد در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده و نوشته است جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در این سال با رشد 17 درصدی به رقم تاریخی حدود 5 میلیارد دلار رسید.

ایران در سال 2011 بالغ بر 4.15 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که این رقم با افزایش 17 درصدی در سال 2012 به 4.87 میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش،‌ایران در جنوب آسیا رتبه دوم از نظر جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به خود اختصاص داده است. در این منطقه هند با رقم 25.5 میلیارد دلاری در رتبه نخست قرار گرفته است.

در سطح جهان نیز رتبه ایران 42 از نظر میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2012 اعلام شده است. در سطح جهان آمریکا با جذب 168 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و چین با 121 میلیارد دلار،‌ هنگ کنگ با 75 میلیارد دلار،‌ برزیل با 65 میلیارد دلار و انگلیس با 62 میلیارد دلار به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.

منبع : مشرق 

Administrator

Administrator