ایران در ردیف کشورهای «سفر ممنوع» برای گردشگران خارجی است

اخبار ایران و جهان 18 مهر 1391 110 بازدید

همشهری – درحالی‌که تلاش‌ها در مقابله با ایران‌هراسی و به‌منظور تسهیل ورود گردشگران خارجی به کشور ادامه دارد، یک عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی از قرار دادن ایران در ردیف کشورهای سفر ممنوع در اروپا و نپذیرفتن بیمه مسافران عازم ایران از سوی تورهای خارجی خبر داد.

اکبر غمخوار در گفت‌وگو با ایسنا به ارزان بودن سفر به ایران برای گردشگران خارجی در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: بالا رفتن نرخ دلار، ایران را به مقصدی ارزان برای خارجی‌ها تبدیل کرده است؛ ولی به‌دلیل جوسازی‌های تبلیغاتی، گردشگران نگرانند که به ایران سفر کنند.

غمخوار افزود: بالا رفتن نرخ دلار به نفع صادرات است، گردشگری هم نوعی صادرات نامرئی به‌شمار می‌آید. در واقع، بالا رفتن نرخ دلار سبب ارزان شدن تورهای ورودی شده است و برای جهانگردان خارجی سفر کردن به ایران، دیگر هزینه زیادی ندارد. وی گفت: با وجود اینکه ایران را مقصدی ارزان می‌توان معرفی کرد، ولی به‌دلیل آنکه بیشتر وزارتخانه‌های خارجه کشورهای اروپایی، ایران را در رده کشورهای سفر ممنوع قرار داده‌اند و شرکت‌های بیمه نیز دیگر مسئولیت گردشگران را نمی‌پذیرند، آژانس‌های کمی قبول می‌کنند به ایران تور بفرستند.

غمخوار همچنین به کم شدن تورهای ورودی از مالزی اشاره کرد و گفت: این روزها آژانس‌های مالزی برگزاری تور به مقصد ایران را کم کرده‌اند، چون تحت‌تأثیر جوسازی‌ها و تبلیغات مربوط به جنگ علیه ایران قرار گرفته‌اند. وی همچنین درباره‌ دلیل توقف پروازهای ایرآسیا (هواپیمایی مالزی) به ایران از 14 اکتبر نیز بیان کرد: گمان می‌کنم این شرکت مشکل انتقال ارز داشته باشد. این فعال گردشگری ادامه داد: در عین حال که مقصدی ارزان هستیم و پکیج‌های سفر را خود ارزان کرده‌ایم، اما گردشگران نسبت به سفر به ایران نگرانند و چاره‌ کار فقط حضور در رسانه‌های بین‌المللی و نمایشگاهی است.

وی افزود: ما نرخ‌ها را کم و این موضوع را به آژانس‌های خارجی هم اعلام کرده‌ایم؛ مثلا در نمایشگاه لهستان قیمت سفر یک هفته‌ای به ایران را با اقامت در هتل چهار ستاره و گشت، حدود 440 دلار عرضه کردیم، در حالی که این نرخ سال پیش تا 750 دلار بود. ما تورها را تحت تأثیر نرخ دلار، ارزان کرده‌ایم، فقط باید ایران را تبلیغ کنیم و امن بودن آن را نشان دهیم.

Administrator

Administrator