ایران آماده صادرات گاز به امارات شد

اخبار ایران و جهان 20 بهمن 1393 125 بازدید

اظهارنظر چند روز گذشته مسئولان شرکت نفت، کلاف صادرات گازهای ترش میدان سلمان به امارات را در حالی پیچیده تر کرده که احتمال ممنوعیت صادرات گاز ترش توسط مجلس قوت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به عنوان مهمترین بازار صادرات گاز طبیعی ایران یاد کرده و از امارات متحده عربی در کنار کویت و عمان به عنوان مشتریان گازهای ترش ایران در خلیج فارس نام برده است.
همزمان با این اظهارنظر، طرح توسعه میدان گازی سلمان که با امارات مشترک است، در مدار بهره برداری قرار گرفته است و مدیران و مسئولان شرکت نفت فلات قاره ایران آماده دریافت دستور صادرات و انتقال گازهای ترش این میدان هستند.
سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت توسعه میدان سلمان، از تکمیل و حتی بهره برداری توسعه این میدان مشترک گازی و سه رشته خطوط لوله دریایی آن خبر داده و تاکید می کند: سه خط لوله انتقال گاز دریایی و توسعه میدان سلمان از خرداد ماه سال جاری راه‌اندازی شده و حتی آماده انتقال و صادرات گاز این میدان مشترک هستیم.

پای گازهای ترش سلمان به عسلویه باز می‌شود؟
از چند سال گذشته تاکنون و پس از به بن بست خوردن قرارداد صادرات گازهای ترش ایران به امارات متحده عربی، با دستور غلامحسین نوذری وزیر وقت نفت در دولت نهم ساخت خط لوله سیری به عسلویه به منظور انتقال گازهای ترش میدان سلمان به پالایشگاه های پارس جنوبی در عسلویه صادر شد.
با گذشت حدود هفت سال از آغاز ساخت این خط لوله که از آن به عنوان بزرگترین وطولانی ترین خط لوله انتقال گاز ترش خلیج فارس نام برده می شود، این پروژه آماده تزریق و انتقال گاز شده است.
قرارداد پروژه انتقال گاز از جزیره سیری به عسلویه  و احداث خط لوله اتصال به تأسیسات موجود در عسلویه و سیری براساس مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران درباره ضرورت اتصال شبکه خطوط لوله دریا به خشکی برای انتقال گاز میدان نفتی سلمان شهریور ماه ۸۷ امضا شد. احداث ۱۵ کیلومتر خط لوله خشکی به قطر ۳۲ اینچ در عسلویه و جزیره سیری نیز از جمله فعالیت های این پروژه است.
شرکت ملی نفت ایران با تکمیل برخی از بخش‌های ساحلی این خط لوله، قصد دارد روزانه تا سقف ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گازهای ترش میدان مشترک سلمان را برای شیرین سازی به مجتمع پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی ارسال کند.
از این رو، با وجود آماده بودن خطوط لوله و آغاز تولید گاز در سکوهای دریایی میدان مشترک امارات، تاکنون دستور انتقال گازهای این میدان مشترک با امارات صادر نشده است.
انتقال گازهای ترش میدان سلمان در حالی متوقف مانده است که این توقف انتقال گاز به پالایشگاه‌های عسلویه احتمال صادرات گاز ترش میدان سلمان به امارات متحده عربی و رنگ واقعیت بخشیدن به رویاهای گازی شیخ نشنیان این کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس را قوت بخشیده است.

احتمال توقف صادرات گاز ترش قوت گرفت
زنگنه وزیر نفت در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به سئوال مجری تلویزیونی از احتمال ممنوعیت صادرات گاز ترش در صورت موافقت و صدور مصوبه‌ای توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر داده بود.
وزیر نفت آبان ماه سال‌جاری در بخش دیگری از این گفتگوی زنده تلویزیونی شب آفتابی در پاسخ به این سئوال که آیا در سفر اخیر به امارات، صحبتی در خصوص کرسنت شد؟، گفته بود: ضرورتی نبود با مقامات اماراتی در این زمینه صحبت شود.
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین در پاسخ به این سئوال که ” آقای نادران (نماینده مجلس شورای اسلامی) اعلام کرده است در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وزیر نفت با مسئولان کرسنت، طرح ممنوعیت صادرات گاز ترش مطرح می شود و آیا این حرف، یک بلوف سیاسی نیست؟ “، اعلام کرد: آقای نادران به نظرم جدی است و من در حرف‌های ایشان، هیچ بلوفی نمی‌بینم.

منبع : اکونیوز

Administrator

Administrator