ایجاد خط کشتیرانی میان ایران و عمان

اخبار ایران و جهان 07 مهر 1393 110 بازدید

سفیر ایران در مسقط از ایجاد یک خط کشتیرانی به منظور تسهیل مبادلات تجاری دریایی دو کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،علی اکبر سیبویه سفیر ایران در عمان گفت: تهران و مسقط در نظر دارند تا به منظور تسهیل تجارت دریایی میان دو کشور، یک خط کشتیرانی ایجاد کنند.
وی افزود: مذاکرات برای تاسیس این خط کشتیرانی از 6 ماه پیش آغاز شده است و انتظار می‌رود که توافقنامه‌ای در این زمینه طی 3 ماه آینده به امضای دو طرف برسد.
سیبویه ادامه داد، این خط کشتیرانی میان 4 بندر سوهار، سلطان قابوس، موسندام و شیناس در عمان و بنادر ایرانی چابهار، بندرعباس، یندر امام خمینی (ره) و یک بندر دیگر فعالیت خواهد کرد.
به گفته این مقام ایرانی، ملاقات‌هایی میان مقامات ایرانی و عمانی در آوریل 2015 با هدف تقویت روابط در حوزه‌های مختلف نظیر بخش‌های تجارت و اقتصادی صورت خواهد گرفت.
علی بن مسعود السنیدی وزیر تجارت و صنعت عمان اخیرا گفته است، به منظور بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری،هیئت‌های تجاری بیشتری از ایران و عمان باید از دو کشور بازدید کنند.
وی در مورد مبادلات تجاری میان خساب و قشم گفت، مبادلات موجود در این مناطق به صورت سنتی صورت می‌گیرد و ما امیدواریم که در آینده، به ویژه پس از اینکه موضوعات مربوط به تحریم‌ها حل شد، با نظم بیشتری انجام شود.
السنیدی افزود، ما امیدواریم که همزمان با توسعه بندر خساب در یک طرح 5 ساله و اضافه شدن تسهیلات بیشتر و همچنین خروج ایران از برخی از تحریم‌ها، مبادلات تجاری دو کشور نظم بیشتری به خود بگیرد.
وی در مورد کریدور ترانزیتی که با عبور از ازبکستان و ترکمنستان و ایران به عمان می‌رسد، گفت، این پروژه به میزان چشمگیری به افزایش مبادلات تجاری میان این کشورها کمک خواهد کرد و روابط تجاری میان این کشور‌ها را با دیگر کشورهای همسایه تقویت خواهد کرد.
وزیر تجارت و صنعت عمان ادامه داد، چارچوب کلی این پروژه به زودی به وزرای حمل و نقل و خارجه این 4 کشور ارائه خواهد شد. ایجاد این کریدور، ترانزیت کالا میان این کشورها و حتی با ترکیه، روسیه، افغانستان، پاکستان، عراق و دیگر کشورها را تسهیل خواهد کرد

منبع : خبرگزاری اقتصاد ایران

Administrator

Administrator