اکونومیست پیش بینی خود تا 2060 منتشر کرد اقتصاد هند و چین در 50 سال آینده درآمد سرانه

مقالات 21 آبان 1391 169 بازدید

در اقتصاد‌های ثروتمند گرفتار مشکل بحران بدهی، افق سیاست‌‌گذاری کوتاه مدت است و بهبود اوضاع اقتصادی در اولویت قرار دارد. اگرچه پیش بینی‌های بلند مدت از وضعیت کشورهای OECD توسط سازمان‌های متخصص در این زمینه اغلب غیردقیق و نامربوط هستند اما نشاندهنده عوامل بنیادی اقتصادی و جمعیتی موثر در وضعیت اقتصادی این کشورها هستند.

پیش بینی درآمد سرانه کشورهای عضو OECD تا سال 2060 (بر حسب برابری قدرت خرید) بیانگر آثار مستقیم رشد قابل توجه در کشورهای کمتر توسعه‌یافته با جمعیت بالا می‌باشد. این پیش بینی نشان می‌دهد که برخلاف آنچه تعداد زیادی از افراد فکر می‌کنند؛ قدرت اقتصادی به طور قطعی در حال فاصله گرفتن از اقتصادهای ثروتمند است.
در سال 2011 اعضای فعلی کشورهای OECD بیشتر از 65 درصد تولیدات جهانی را در اختیار داشتند، هند و چین نیز مسئول 24 درصد تولیدات جهانی بودند. پیش بینی می‌شود که در سال 2060 دو غول بزرگ آسیایی 46 درصد تولیدناخالص داخلی (GDP) جهانی را در اختیار داشته باشند و سهم کشورهای عضو OECD تا سطح 42 درصد کاهش یابد. با این حساب اقتصاد هند کمی بزرگ‌تر و اقتصاد چین بسیار بزرگ‌تر از اقتصاد آمریکا خواهند شد.
گرچه این پیش بینی نشان می‌دهد که وضعیت رفاهی چینی‌ها و هندی‌ها کمتر از آمریکایی‌ها خواهد بود (به نمودار مراجعه کنید). پیش بینی‌های مشابه نشان می‌دهد که درآمد سرانه هر فرد در کشور چین و هند به ترتیب معادل 59 و 27 درصد درآمد سرانه آمریکایی‌ها خواهد بود. از سوی دیگر درآمد سرانه آمریکایی‌ها بالاتر از درآمد سرانه شهروندان کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند فرانسه و ایتالیا خواهد بود


منبع : اقتصاد آنلاین

Administrator

Administrator