اکسپو ۲۰۲۰ دوبی نیز قربانی کرونا شد

مقالات 15 اردیبهشت 1399 397 بازدید

پس از بازی های المپیک توکیو، اکسپو دبی نیز که قرار بود در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، بازگشایی شود، با توجه به شیوع ویروس کرونا، برگزاری آن به ۱۰ آوریل ۲۰۲۱ موکول شد.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، ویروس کرونا باعث به تعویق انداختن بساری از نمایشگاه ها و همایش های بزرگ جهانی شد. یکی از این رویداد ها، بازی های المپیک توکیو بود که قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما با آغاز اپیدمی کرونا با یک سال تاخیر اما همچنان با عنوان توکیو ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

اکسپو که یک نمایشگاه جهانی تایید شده در دفتر بین المللی نمایشگاه ها است، هر پنج سال یکبار در یک کشور برگزار می شود. اهمیت این نمایشگاه برای کشورها به اندازه ای زیاد است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک، سومین رویداد مهم بین المللی دنیا محسوب می شود.

موضوع و تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی «ارتباط ذهن ها، خلق آینده» انتخاب شده است و انتظار می رود که این نمایشگاه جهانی بستری برای رشد و مطرح شدن ایده های خلاقانه از سرتاسر کره زمین باشد. جالب است بدانید که بسیاری از اختراعات و سازه های مشهور بشری مثل برج ایفل، اولین ماشین تایپ، تلویزیون و حتی سس کچاپ هانز اولین بار در این نمایشگاه ها به جهانیان معرفی شده اند

دوره قبلی این نمایشگاه در شهر میلان ایتالیا و دوره سال ۲۰۲۰، قرار بود در دوبی برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا، تصمیم بر تعویق آن گرفته شد و در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

در زمان تصمیم گیری برای شهر میزبان اکسپو ۲۰۲۰، پنج شهر دبی از امارات متحده عربی، یکاترینبورگ از روسیه، ازمیر از ترکیه و سائو پائولو از برزیل پیشنهاد شدند که برای اولین بار از خاورمیانه، دوبی بعنوان میزبان این رویداد جهانی انتخاب شد.

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ با حضور ۲۰۰ شرکت کننده بین المللی و با سرمایه گذاری ۷ میلیارد دلار برنامه ریزی شده است و پیش از این پیش بینی شده بود که حدود ۲۵ میلیون نفر که ۷۰ درصد آنها از سایر کشورهای خارجی هستند، از این رویداد جهانی بازدید داشته باشند.

کریم آل هاشمی مدیر کل نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ با اشاره به اینکه شرکت کننده ها و یا به عبارتی کشورها به اکسپو دبی پایبند هستند، اظهار کرد: اما بسیاری از کشورها به علت درگیری با چالش کروناویروس، بر تعویق انداختن این نمایشگاه برای یک سال به جهت رفع موانع و گذر از این بحران تاکید داشتند.

این اولین باری نیست که تاریخ برگزاری نمایشگاه اکسپو تغییر پیدا می کند. اکسپو سال ۱۹۹۲ برای ۵۰۰ امین سالگرد کشف آمریکا توسط کریستوفر کلمبو می بایست در شهر شیکاگو برگزار شود اما بعلت مشکلات مالی دولتی و ایالتی، شیکاگو نتوانست برگزاری این دوره را قبول کند و این نمایشگاه در سویل اسپانیا برگزار شد. اکسپو سال ۱۹۹۵ نیز قرار بود به صورت مشترک بین شهرهای وین و بوداپست برگزار شود که پس از اجرای اولیه ساخت نمایشگاه، وین بعلت مشکلات مالی پا پس کشید.

مشکلات ساخت و ساز و انبارداری با تاخیر یک ساله نمایشگاه

شرکت کننده های اکسپو دبی با توجه به تاخیر یک ساله با مشکلات و چالش های زیادی روبرو خواهند شد. تنها برخی از کشورها که در ساخت غرفه های خود تاخیر داشتند زملن بیشتری برای تکمیل پروژه خود خواهند داشت اما علاوه بر خطرات بهداشتی در ساخت و ساز غرفه ها و در محل اکسپو، مشکلات حمل و نقل، تدارکات و انبارداری نیز وجود دارند.

بسیاری از قراردادها باید دوباره تمدید و برخی از آنها حتی باید متوقف شوند. با توجه به تعداد کمتر فروشندگان و تولیدکنندگان ممکن است هزینه اجناس و خدمات نیز افزایش یابد و همچنین بسیاری از ساختمان هایی که تکمیل شده اند باید ماه ها خالی بمانند و دچار استهلاک شوند.

طراحی کرونایی

آیا با توجه به اتفاقی که برای سرتاسر جهان پیش آمد، احتیاج است که طراحی ساختمان ها تغییر پیدا کنند؟ به طور کلی در نمایشگاه های جهانی، بازدیدکنندگان در صف های طولانی ورودیه منتظر می مانند، برای تماشای اجراها در فضاهای عمومی جمع می شوند، از مواد غذایی استفاده میکنند، کالایی می خرند، از امکانات سرویس بهداشتی، نیمکت ها ی عمومی، وسایل حمل و نقل عمومی و غیره استفاده می کنند، بنابراین به طور کلی استفاده جمعیت عظیمی از مردم از این امکانات با توجه به اپیدمی که شاید تا سال دیگر به طور کامل از بین رفته باشد، نیز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و شاید این مساله باعث تغییر در طراحی شود.

کشورهای شرکت کننده همچنین باید در مورد کارمندان، قراردادهای پرسنل، حقوق، دستمزد و بیمه آنها تصمیم بگیرند.

حضور بازدیدکنندگان خارجی

بر اساس پیش بینی های اولیه در مورد اکسپو دبی ۲۰۲۰، ۷۰ درصد بازدیدکنندگان از کشورهای خارجی دیگر به دوبی سفر خواهند کرد. در حالیکه با توجه به بحران پیش رو، اکسپو با یک تجربه جدیدی روبرو است که هنوز آزمایش نشده است. با وجود این زمانیکه این پیش بینی ها انجام شد، هنوز ویروس کرونا ناشناخته بود و تاثیر آن بر سفرها، صنعت گردشگری و زیر ساخت ها معلوم نبود، اما تا آوریل سال ۲۰۲۱ شرایط تغییر پیدا خواهد کرد؟/خط بازار