امضای قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری امارات با ۶ شرکت نفتی جهان

04 تیر 1399 284 بازدید


کنسرسیومی متشکل از شش سرمایه گذار جهانی ۱۰.۱ میلیارد دلار برای به دست آوردن ۴۹درصد از یک شعبه جدید شرکت نفت ملی ابوظبی (ادناک) سرمایه گذاری می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، کنسرسیومی متشکل از شش سرمایه گذار جهانی یک قرارداد 20.7 میلیارد دلاری با شرکت نفت ملی ابوظبی (ادناک) امضا کرده اند.
این گروه در بخشی از این قرارداد، 10.1 میلیارد دلار برای به دست آوردن 49 درصد از شعبه جدید ادناک با عنوان «سرمایه‌های خط لوله گاز ادناک» سرمایه گذاری می کنند. شرکت ادناک 51 درصد از سهام شعبه جدید را در اختیار دارد و مالک اصلی خط لوله هاست. این شرکت همچنین عملیات ها را مدیریت می کند و مسئول هزینه‌های سرمایه ای است.
طبق گفته شرکت ملی نفت ابوظبی، این قرارداد تنها سرمایه‌گذاری در زیرساخت های انرژی در منطقه و بزرگترین قرارداد جهان در 2020 است. امضای این قرارداد بخشی از استراتژی شرکت نفت ملی امارات برای جذب سرمایه خارجی و به حداکثر رساندن ارزش این سرمایه هاست.
سلطان الجابر، مدیرعامل شرکت ادناک و وزیر کشور امارات گفت:« ما از امضای این قرارداد بسیار هیجان‌زده هستیم و یک بار دیگر با بزرگترین سرمایه گذاران سازمانی و زیرساختی جهان شریک می شویم».
وی ادامه داد:« با توجه به فضای اقتصادی پرچالش‌ فعلی و شرایط تجارت، این یک دستاورد بسیار بزرگ است و موقعیت امارات و ابوظبی را به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری قابل اطمینان نشان می دهد».
الجابر گفت این قرارداد به ادناک اجازه می دهد سرمایه گذاریها و فعالیت های مالی دیگری برای به دست آوردن سود بیشتر داشته باشد.
« ما همچنان به دنبال فرصت های بیشتر سرمایه گذاری در زنجیره ارزش خود هستیم و موقعیت جذابی برای سرمایه‌گذاران بلند مدت به وجود می‌آوریم».
منبع: تسنیم