امارات اولین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب را راه‌اندازی کرد

اخبار ایران و جهان 11 مرداد 1399 217 بازدید

امارات امروز رسما از عملیاتی شدن واحد ۱ نیروگاه هسته‌ای «براکه» در «ابوظبی» خبر داد. با راه‌اندازی این نیروگاه، امارات تبدیل به اولین کشور عربی با امکان تولید انرژی هسته‌ای شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ انتظار می‌رود استفاده تجاری از این رآکتور اواخر سال جاری میلادی آغاز شود و امکان تامین انرژی پاک برای کسب و کار و خانه‌ها در سراسر این کشور را فراهم کند. واحد ۱ یا Unit 1 هم اکنون از سوخت هسته‌ای برای تولید انرژی استفاده می‌کند. این رآکتور به شبکه برق متصل خواهد شد و در مرحله آزمایشی نیز الکتریسیته تولید می‌کند.

«محمد بن راشد آل مکتوم»، نایب رئیس امارات متحده عربی و همچنین حاکم دبی درباره راه‌اندازی این نیروگاه اتمی اعلام کرده:

«ما امروز موفقیت امارات متحده عربی در عملیاتی کردن صلح آمیز اولین رآکتور هسته‌ای جهان عرب در نیروگاه هسته‌ای براکه در ابوظبی را اعلام می‌کنیم. تیم‌ها موفق به بارگیری بسته‌های سوخت هسته‌ای، انجام آزمایشات جامع و شروع موفقیت‌ آمیز عملیات شده‌اند. هدف نهایی، راه‌اندازی چهار رآکتور هسته‌ای برای تامین یک چهارم انرژی موردنیاز کشور است.»

به گزارش The National، زمانی که این واحد به شبکه برق متصل شود، اپراتورهای هسته‌ای به صورت مداوم آزمایشات مختلف را انجام داده و سطح نیرو را به تدریج افزایش می‌دهند که با نام آزمایش «Power Ascension» شناخته می‌شود. پس از اتمام فرایند طی چندین ماه، این نیروگاه برای چندین دهه با ظرفیت کامل بخشی از انرژی موردنیاز امارات را تامین خواهد کرد.