اماراتی ‌ها هواپیمایی ملی ایتالیا را خریدند

اخبار ایران و جهان 18 مرداد 1393 98 بازدید

شرکت هواپیمایی ˈالاتحادˈ ابوظبی بر اساس مفاد قراردادی که روز جمعه به امضا رسید 49 درصد شرکت ˈآلیتالیاˈ را خریداری کرد.

در پی مذاکرات طولانی و پیچیده میان این دو شرکت و سرانجام پس از روشن شدن چراغ سبز مقامات اروپایی، ˈگابریئله دل تورکیوˈ مدیر عامل شرکت هواپیمایی آلیتالیا و ˈجیمز هوگانˈ مدیر عامل الاتحاد ابوظبی قرارداد مشارکت میان دو کمپانی را امضا کردند.

با امضای این قرارداد، 560 میلیون یورو بدهی آلیتالیا مستهلک می شود (یک سوم توسط بانک ها تسویه و مابقی آن تبدیل به سهام شد)؛ شرکت الاتحاد همچنین متعهد به پرداخت 560 میلیون یورو برای خرید 49 درصد از شرکت آلیتالیا و تضمین 690 میلیون یورو سرمایه گذاری در عرض چهار سال برای آموزش پرسنل و ناوگان هوایی این شرکت شد.

هوگان گفت: الاتحاد از سرمایه گذاری در آلیتالیا برای قوی تر کردن آن و ارایه خدمات باکیفیت، بسیار خرسند است و مجموعاً بیش از یک میلیارد و 750 میلیون یورو تا سال 2018 سرمایه گذاری خواهد کرد. آلیتالیا یک شریک اساسی برای ما محسوب می شود.

بر اساس این توافق دو هزار و 171 نفر از کارکنان آلیتالیا شامل یکهزار و 590 خدمه زمینی، 126 خلبان، 420 خدمه پرواز و 35 کارمند زمینی تعدیل می شوند. همچنین هفت مقصد جدید بین قاره ای و هفت هواپیمای جدید به آن اضافه خواهد شد.

آلیتالیا بدین ترتیب به 105 مقصد پرواز می کند که شامل 26 پرواز داخلی، 61 پرواز بین المللی و 18 پرواز بین قاره ای می شود و تا سال 2018 میلادی 23 میلیون مسافر را جابجا خواهد کرد.

پیش بینی می شود آلیتالیا از سال 2017 میلادی به سود دهی برسد و با فروشی معادل سه میلیارد و 700 میلیون یورو، 108 میلیون یورو سود ببرد.

این در حالی است که مشکل مربوط به تعدیل بیش از دو هزار نیروی آلیتالیا همچنان باقی می ماند. خدمه بخش بارگیری آلیتالیا در فرودگاه بین المللی ˈلئوناردو داوینچیˈ شهر رم از روز دوشنبه گذشته دست به یک ˈاعتصاب سفیدˈ زده که به سرگردانی مسافران و انباشته شدن هزاران چمدان منجر شد.

به دنبال این اعتصاب، هرج و مرج بر فرودگاه شهر رم غلبه کرده و بسیاری از مسافران بدون چمدان راهی سفر شده و همچنین صف های طویل در مقابل بادجه های چمدان های گم شده، شکل گرفت.

بیش از یکصد پرواز از فرودگاه رم بدون چمدان مسافران راهی مقصد شد که خشم و ناراحتی مسافران را به همراه داشت.

شرکت آلیتالیا به دنبال بحران شدید اقتصادی بار دیگر و پس از گذشت سه سال با مشکلات شدید مالی مواجه شده و روزانه 630 هزار یورو زیان می کند و با وجود اصلاحات اتخاذ شده، این شرکت در سه سال اخیر 735 میلیون یورو از دست داده است.

شرکت هواپیمایی ˈایرفرانسˈ که در سال 2009میلادی پیشنهاد خرید آلیتالیا را با پرداخت یک میلیارد و700 میلیون یورو داده بود، به دنبال مشکلات مالی، دیگر علاقه ای به جذب آلیتالیا نشان نداد تا اینکه شرکت هواپیمایی الاتحاد ابوظبی به خرید سهام آلیتالیا علاقه نشان داد.

تاکنون بحران مالی و بدهی های فزآینده آلیتالیا، این شرکت را بارها در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

دولت ایتالیا در سال گذشته تحت فشار اتحادیه های کارگری برای نجات این شرکت خصوصی از ورشکستگی، در صدد یافتن شریکی برای آلیتالیا بین شرکت های دولتی نیز بود و در این راستا حتی از شرکت پست ایتالیا نیز خواسته بود تا در عملیات نجات آلیتالیا سهیم باشد؛ چرا که این شرکت هواپیمایی برای خروج از بحران شدید مالی نیاز به 500 میلیون یورو نقدینگی داشت.

شرکت آلیتالیا تاکنون با 132 فروند هواپیما به 92 مقصد جهان پرواز می کرد و حدود 14 هزار کارمند دارد.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator