اقتصاد شکوفا، اتاق پویا

اخبار ایران و جهان 12 آذر 1393 132 بازدید

خانه اقتصاد ایران یک تشکل نوپا است که علاوه بر اهداف و برنامه‌های مستقل از اتاق بازرگانی، در این دوره انتخابات اتاق هم، حضوری فعال خواهد داشت. به‌همین دلیل خانه اقتصاد ایران به‌عنوان نخستین گروه شعار خود برای حضور در این عرصه را برگزید. «اقتصاد شکوفا، اتاق پویا» شعار اصلی خانه اقتصاد است و «منافع ملی، جایگاه اتاق، اندیشه نو هدف ماست». در واقع همین شعار به خوبی برنامه‌های خانه اقتصاد ایران در این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی را شرح می‌دهد.

ما به دنبال شکوفایی در اقتصاد ایران هستیم و در این مسیر نیاز به اتاق بازرگانی پویایی داریم. در واقع این دو مقوله لازم و ملزوم یک‌دیگر هستند. درحال حاضر اتاق از تمام ظرفیت‌های خود استفاده نمی‌کند و لازم است که در بستر اقتصادی شکوفا از این حالت خارج شود. برای اقتصادی شکوفا شرط لازم اقتصاد بخش خصوصی و تعریف دولت در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی است.

براساس مفهوم واقعی اصل ۴۴ قرار نیست دولت از طریق شرکت‌های کناردستی به نقش‌آفرینی در اقتصاد ادامه دهد بلکه قرار است دولت کوچک شود. در سال گذشته شاهد آن بودیم که سهم شرکت‌های دولتی در بودجه کماکان عددی بسیار بزرگ را شامل می‌شد. برای آنکه یک اقتصاد بدون نفت داشته باشیم ناگزیر باید دولت کوچک شود تا در شرایط رقابتی یک حالت شکوفایی و بالندگی ایجاد شود. برای چنین فضایی اتاقی پویا مورد نیاز است؛ اتاقی که گوش به فرمان دولت نباشد و هدف اصلی اقتصاد رقابتی است. در این مسیر یک‌سری چارچوب‌ها و خطوط قرمز وجود دارد که مهم‌ترین آن منافع ملی است. برای همین موضوع نیاز به ایده‌هایی نو داریم که از همه ظرفیت‌های اتاق استفاده شود و یک همگرایی در اتاق ایجاد گردد.

متاسفانه در چند سال اخیر یک گسست بزرگ بین هیات نمایندگان و اعضای اتاق بازرگانی فاصله ایجاد کرد و همین موضوع باعث شد که هیات نمایندگان نتواند از تمام توانایی‌های خود استفاده کند. درعین حال شبیه به این گسست در بین هیات رییسه و هیات نمایندگان وجود دارد. ما با مکانیسم جدیدی که طراحی کرده‌ایم، تلاش داریم که این مشکلات را حل کنیم. همچنین باید جایگاه و منزلت اتاق افزایش یابد و به سمت تثبیت جایگاه ممتاز اتاق در بین اقتصادیون باشیم.

ما در بحث اندیشه نو دنبال افکار جدید و به تبع آن افراد جدید هستیم. اندیشه نو نیاز به آدم‌هایی دارد که ایده‌های جدیدی داشته باشد و در همین مسیر خانه اقتصاد ایران از هرکس که فکر می‌کند ایده‌هایی مفید برای اتاق بازرگانی دارد دعوت می‌کند که به خانه اقتصاد ایران بپیوندد و از سایر افراد تقاضا دارد که این چهره‌های جدید را به خانه اقتصاد ایران معرفی کنند.

مسعود دانشمند- دبیرکل خانه اقتصاد ایران

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator