اعلام نرخ ارز جدید برای عوارض گمرکی تا پایان هفته جاری

اخبار ایران و جهان 09 آبان 1391 115 بازدید

چکیده: رییس کل گمرک ایران گفت: با توجه به جلسات برگزار شده با بانک مرکزی قرار است تا پایان هفته جاری نرخ ارز جدید برای عوارض واردات اعلام شود و البته سه تا چهار راهکار در این خصوص پیشنهاد شده،اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم.

ˈ عباس معمارنژادˈ در جمع خبرنگاران درباره تعیین تکلیف عوارض واردات گفت: اگر نرخ ارز جدید اعلامی بالاتر از 1226 تومان باشد، سیاست دولت این است که متناسب با آن نرخ تعرفه ها و سود بازرگانی اصلاح شود تا حقوق ورودی افزایش نیابد.

وی ادامه داد: بر همین اساس اگر برای واردات هر واحد کالا یک هزار تومان حقوق ورودی دریافت می شد، در آینده نیز با افزایش نرخ ارز با تعدیل تعرفه ها همان میزان حقوق ورودی دریافت می شود ، زیرا در غیر این صورت با تورم وارداتی مواجه می شویم.

معمارنژاد افزود: کالاهایی که با نرخ ارز مرجع وارد می شوند ، حقوق ورودی با نرخ ارز 1226 تومان می پردازند و کالاهایی که با نرخ مبادله ای و یا نرخ ارز واردات در مقابل صادرات وارد می شوند با همان نرخ عمل می شود، اما نرخ تعرفه ها تعدیل می شود.

وی درباره عوارض واردات خودرو و سایر کالاها اظهار داشت: عملکرد گمرک در این بخش بر اساس قانون بوده و طبق ماده 14 قانون امور گمرکی در زمان تعیین حقوق ورودی باید ارزش کالا توسط گمرک تعیین شود .

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ارزش ریالی کالا عبارت از ارزش خارجی ضربدر نرخ ارز اعلامی از سوی بانک مرکزی است که تا ابتدای مهر ماه نرخ ارز اعلامی بانک مرکزی 1226 تومان بوده و گمرک نیز بر همین اساس عمل کرده است.

معمارنژاد با اشاره به ارایه نرخ ارز بازار مبادله ای از سوی بانک مرکزی، گفت: گمرک تاکنون نامه نگاری هایی را با بانک مرکزی انجام داده است تا این بانک نرخ ارز مدنظرش را اعلام کند.

منبع:  خبرگزاری ایرنا

Administrator

Administrator