اسامی هیأت مذاکره‌کننده آمریکا با ایران

اخبار ایران و جهان 18 خرداد 1393 112 بازدید

یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور نام برخی از مقامات شرکت‌کننده در دیدارهای هفته جاری میان ایران و آمریکا در ژنو را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری المانیتور هیات مذاکره کننده آمریکایی از ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا، وندی شرمن معاون وزیر خارجه‌ ،جیک سالیوان مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور ، بروک امدرسون معاون سابق نماینده‌ آمریکا در سازمان ملل ، جیم تیم بی مشاور ارشد کنترل سلاح و رابرت مالی مشاور ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا تشکیل شده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز شنبه اعلام کرد که ایران دیدارهای دو جانبه‌ای را با مقامات آمریکایی در چارچوب مذاکرات ایران و گروه 1+5 در روزهای دوشنبه و سه شنبه در ژنو برگزار خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، گفته می‌شود این دیدارها به منظور شکست بن بست این مذاکرات انجام خواهد شد.

 عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد که بیل برنز قائم مقام جان کری در وزارت امورخارجه آمریکا ریاست تیم آمریکایی در مذاکرات دو جانبه با ایران را بر عهده دارد و وندی شرمن او را همراهی می کند.

وزارت امور خارجه روز گذشته اعلام کرد که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پیش از برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ در روزهای آینده گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با آمریکا و روسیه خواهند داشت.

معاونان وزیر امور خارجه ایران روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته (۱۹ و ۲۰ خرداد) در ژنو سوئیس با هیات آمریکایی دیدار می‌کنند و دو روز بعد (چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۱ و ۲۲ خرداد) مذاکرات مشابهی با هیات روسی در رم ایتالیا برگزار خواهد شد.

رویترز نیز خبر داده است که هلگا اشمید معاون کاترین اشتون نیز در مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا حضور خواهد داشت.

وزارت امور خارجه گفته است که برای ملاقات نمایندگانش با برخی دیگر از اعضای گروه ۱+۵ هم برنامه‌ریزی می‌کند.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران از حضور قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در مذاکرات روز دوشنبه تهران – واشنگتن در ژنو خبر داد و گفت: «در این مذاکرات که پیش از مذاکرات رسمی با گروه ۱+۵ انجام می شود فقط به موضوعات هسته ای می پردازیم.»

او گفت برنز ریاست تیم آمریکایی را بر عهده دارد و وندی شرمن او را همراهی می کند. وندی شرمن رییس تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات ایران با گروه 1+5 است. اما در مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا ویلیام برنز ریاست تیم مذاکره کننده را بر عهده می گیرد.

عباس عراقچی درباره حضور بزنر در مذاکرات اظهار کرد: «آقای برنز سابقه حضور در این مذاکرات را دارد و در ژنو نقش موثری داشت و امیدواریم حضورش در این مذاکرات نیز مثبت باشد.»

 عراقچی تاکید کرد که به همراه مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه مسوولیت هیات جمهوری اسلامی ایران را در این گفت و گوها بر عهده دارند.

او همچنین در پاسخ به این سوال که چه ضرورتی وجود داشت پیش از دور جدید مذاکرات رسمی با گروه 1+5 در وین ، ایران با کشورهای روسیه و آمریکا جداگانه مذاکره کند، گفت: «مذاکره با 6 کشور سخت و پیچیده است و باید مواضع این کشورها با یکدیگر هماهنگ باشد چون ایده های مختلف وجود دارد.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران عنوان کرد که مذاکره دو جانبه با آمریکا فقط در حاشیه گفت و گوها با 1+5 بوده است اما از آنجا که این بار مذاکرات به مراحل جدی رسیده است، می خواهیم مشورت جداگانه داشته باشیم.

قرار است دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای گروه 1+5 در روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه در وین اتریش برگزار شود.

آخرین نشست رسمی دو طرف در سطح مقامات عالی‌رتبه اردیبهشت ماه امسال برگزار شد. آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافقنامه نهایی، هدف اصلی این نشست بود، ولی گفته شد که طرفین به اختلاف‌نظر رسیده‌اند و مذاکرات “بدون پیشرفت محسوس” پایان یافت.

با این حال، دو طرف امیدوارند که در دور آتی مذاکرات، نگارش متن توافقنامه را آغاز کنند و تاکنون نشست‌های متعددی برای فراهم کردن مقدمات رسیدن به این هدف برگزار شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیداری غیررسمی در هفته اول خرداد در استانبول ترکیه “راهکارهای مختلف برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای” را بررسی کرده‌اند و کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ هفته قبل در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین نشست داشتند تا با بررسی جزئیات فنی، مقدمات مذاکرات هسته‌ای در سطوح عالی را فراهم کنند.

ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ توافقنامه موسوم به توافقنامه ژنو را در آذر سال گذشته نهایی کردند. طبق این توافق، دو طرف باید در مهلتی شش ماهه بر سر حل و فصل نهایی و جامع پرونده هسته‌ای ایران به نتیجه برسند.

مهلت مذاکره‌کنندگان برای رسیدن به چنین توافقی روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) به پایان می‌رسد.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator