از سوی گمرک ایران زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات اعلام شد

اخبار ایران و جهان 30 بهمن 1391 70 بازدید

در پی ارسال نامه‌ای مکتوب از سوی معاون امور گمرکی گمرک ایران، زمان بازگشت ارز صادراتی برای کلیه کالاها شش ماه و برای فرش دست‌باف ۱۲ ماه است.


محمد لاهوتی، نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌وگو ایسنا، از ارسال پاسخ مکتوب معاون امور گمرکی گمرک ایران پس از ۴۰ روز درباره تعیین زمان بازگشت ارز صادراتی به اقتصاد کشور خبر داد و اظهار کرد: در پی این جوابیه زمان برگشت ارز حاصل از صادرات از طریق گمرک ایران مشخص شد.

وی ادامه داد: بر اساس این نامه مکتوب زمان برگشت ارز صادراتی برای کلیه کالاها شش ماه و برای فرش دستباف یک سال تعیین شده است.

لاهوتی با بیان این‌که این موضوع یکی از بندهای توافق شش بندی بوده است، خاطرنشان کرد: بالاخره به طور شفاف زمان بازگشت ارز صادراتی از سوی گمرک ایران اعلام شد، ولی همچنان بحث اولویت‌های واردات در مقابل صادرات مسکوت مانده است.

نایب رییس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر این‌که عدم مشخص کردن اولویت‌های واردات در مقابل صادرات مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است، گفت: واردکنندگان هیچ اقدامی برای خرید ارز صادراتی نمی کنند و این در حالی است که این موضوع در اختیار سازمان توسعه تجارت است و باید تصمیم گیری مشخصی در این خصوص به زودی انجام شود.

وی ادامه داد:‌ اگر اولویت‌های وارداتی با ارز صادراتی مشخص نشود و واردکننده بتواند از هر نوع ارزی که می خواهد برای واردات استفاده کند عملا به سمت ارز صادراتی نخواهند آمد و بعد از گذشت شش ماه صادرکنندگان نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کنند.

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator