ارسال نامه وزارت بهداشت به گمرک/ واردکنندگان دارو به گمرک مراجعه کنند

اخبار ایران و جهان 13 مرداد 1392 102 بازدید

 چکیده: معاون گمرک ایران از صدور مجوز ترخیص دارو در گمرک با توجه به استقرار هیئتی از وزارت بهداشت و بانک مرکزی و آمادگی برای ترخیص دارو با دریافت ضمانت نامه بانکی برای واردکنندگانی که مشکل نقدینگی دارند، خبرداد.

محمدرضا نادری در مورد ترخیص دارو از گمرکات کشور به ویژه گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: روز گذشته هیئتی از وزارت بهداشت و بانک مرکزی در فرودگاه حضرت امام در راستای برگزاری جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته در بانک مرکزی به منظور رفع مشکلات مربوط به ترخیص دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه دارویی مستقر شدند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اعلام اینکه از واردکنندگان دعوت کرده ایم که برای ترخیص دارو از گمرک به گمرک فرودگاه امام خمینی مراجعه کنند تا در همان محل با دریافت مجوز بتوانند کالای خود را ترخیص کنند، افزود: وزارت بهداشت برای ترخیص دارو در اسرع وقت نامه ای به گمرک صادر کرده و ما نیز این نامه را به گمرک فرودگاه امام منعکس کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه واردکنندگان دارو لازم است که برای ترخیص کالای خود به گمرک فرودگاه امام مراجعه کنند، تصریح کرد: با توجه به حضور و استقرار هیئت از وزارت بهداشت و بانک مرکزی، مجوز ترخیص دارو در همان محل صادر می شود.

نادری با اشاره به اینکه با تعهد وزارت بهداشت و مجوز بانک مرکزی کالاها از گمرک ترخیص می شود، عنوان کرد: همچنین فرصتی نیز برای برخی از واردکنندگان قائل شده ایم تا بتوانند حداقل 50 درصد از کارهای مربوط به ترخیص کالای خود را تا زمان اخذ مجوز انجام دهند تا بدین طریق سرعت انجام کارها بیشتر شود.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با تاکید بر اینکه روند صدور مجوز با استقرار این هیئت ها بسیار راحت شده است، امیدواریم که داروها با اقدامات صورت گرفته هرچه سریع تر به دست بیماران برسد.

وی با بیان اینکه نماینده ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت در گمرک مستقر نشده و با توجه به اینکه پیش از این مراحل، ثبت سفارش انجام شده است، نیازی به استقرار آنها در گمرک نیست، افزود: در ترخیص کالاهای اساسی نیز مشکلی نداشتیم.

نادری گفت: انتظار داریم که واردکنندگان با توجه به حضور این هیئت درگمرک و صدور مجوز در محل مراجعه کنند، این در حالی است که روز گذشته مراجعات مکرری از سوی واردکنندگان داشتیم.

معاون گمرک ایران از آمادگی کامل گمرک برای ترخیص دارو با دریافت ضمانت نامه بانکی خبرداد و عنوان کرد: گمرک آمادگی دارد که اگر واردکننده ای مشکل نقدینگی برای ترخیص دارو دارد با دریافت مجوز بانکی، نسبت به صدور آن اقدام کند.

نادری در مورد صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه برخی به اسم دارو، قصد واردات کالاهای لوکس و خودرو را دارند، بیان کرد: رئیس کل بانک مرکزی نسبت به تمام این مسائل و موضوعات اشراف کامل دارد، اما به نظر می رسد که در انعکاس مطلب از زبان بهمنی اشتباهاتی صورت گرفته است.

وی افزود: دارو شماره شاسی، موتور، اتاق، تعداد سیلندر و غیره ندارد که در نهایت بخواهد برای دریافت پلاک به راهنمایی و رانندگی مراجعه شود، به هر حال خودروی ترخیص شده، نیاز پروانه و شماره گذاری دارد.

منبع : ارانیکو به نقل از خبرگزاری مهر

Administrator

Administrator