ادامه ممنوعیت خروج شناورهای باری گناوه به امارات

27 اردیبهشت 1399 331 بازدید

رئیس اداره بندر و دریانوردی گناوه گفت: ممنوعیت خروجی شناورهای باری از این بندر به امارات متحده عربی برداشته نشده و همچنان ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، داود بهادی روز شنبه افزود: باتوجه به تماس‌های تلفنی و دغدغه مالکان شناورها و انتشار اخباری در شبکه‌های مجازی در زمینه رفع ممنوعیت خروج موتورلنج‌ها به مقصد کشور امارات، با پیگیری‌های بعمل آمده از طرف اداره بندر و دریانوردی گناوه، تاکنون اخبار رسمی و موثقی در این زمینه توسط مسئولان مربوطه اعلام نشده‌است.

وی اظهارداشت: در صورت دریافت اخبار جدید و موثق، اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

بهادی با بیان اینکه پیگیری برای از سرگیری فعالیت تجاری شناورها توسط مسئولان  مربوطه در حال انجام است، گفت: به نظر می‌رسد دولت امارات متحده عربی برای مهار و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور در حال الزام دستورالعمل و مقرراتی است که به احتمال زیاد  بعد از عید فطر اعمال و ورود موتورلنج‌ها به آن کشور انجام خواهد گرفت.

رئیس اداره بندر ودریانوردی گناوه بیان کرد: تعداد شناورهای فعال در این بندر ۳۵۰ فروند و بندرریگ حدود ۱۰۰ فروند است و ۲ هزار ملوان در زمینه دریانوردی فعالیت می‌کنند.

تازگی در فضای مجازی مطلبی با عنوان شرایط ریجستیری و ورود شناورها به گمرک دبی انتشار یافته است که بعد از عیدفطر  اعمال خواهد شد.

در صورت موثق بودن این  مطلب شرایط سختی در مورد  ورود شناورها و ملوانان، مدت زمان انجام بارگیری، مانفیست و توقف آنها در ان کشور اعمال می‌شود.

تعداد ملوانان شناورها کمتر از پنج نفر، سن اعضای آن کمتر از ۵۰ سال، ممنوعیت ورود ملوانان به شهر دبی، انجام بارگیری و خروج از گمرک به مدت۷۲ ساعت، انجام مانفیست با شرکت ریجستر کننده و هزینه مانفیست و ترانزیت با دارندگان شناور یا مشتری بخشی از شرایط  اعلام شده توسط کشور امارات برای شناورهای باری است.

از ممنوعیت تردد شناورها از بندرگناوه به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بدلیل سخت‌گیری های کشور امارات متحده عربی برای مبارزه با  شیوع ویروس کرونا حدود ۳ ماه می‌گذرد.

شهرستان ساحلی و تجاری گناوه در شمال استان بوشهر واقع و شغل عمده مردم آن به دریا وابسته است./ یرنا