ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص روش تخصیص ارز

اخبار ایران و جهان 09 مهر 1391 106 بازدید

 

 

 

 

 

 

 

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران طي بخشنامه اي به مديريت امور بين الملل شبكه بانكي، اختصاص ارز به كالاهاي اولويت اول و دوم بدون قيد و كالاهاي اولويت هاي سوم تا پنجم صرفاً در مواقعي كه عبارت «ارز مرجع» درج شده باشد را ابلاغ كرد.

به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، در اين بخشنامه آمده است: پيرو نامه عمومي مورخ 22 تيرماه 1391 در خصوص اولويت بندي كالاهاي وارداتي در قالب گروه هاي اول تا پنجم به اطلاع مي رساند آن بانك بايستي پس از دريافت اوراق ثبت سفارش صادره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صرفاً در خصوص اولويت هاي (گروه هاي) اول و دوم نسبت به گشايش اعتبار اسنادي، ثبت برات اسنادي و يا انجام حواله به نرخ رسمي و با قائل شدن حق تقدم به ترتيب اولويت هاي مذكور با رعايت كامل مفاد مجموعه مقررات ارزي و ساير ضوابط مربوطه اقدام نمايند.
لازم به ذكر است در رابطه با اولويت هاي (گروه هاي) سوم، چهارم و پنجم صرفاً در مواقعي كه در اوراق مذكور عبارت «ارز مرجع» درج شده باشد، آن بانك مجاز به اقدام مي باشد.
ضمناً در خصوص كليه ثبت سفارش هاي صادره مربوط به قبل از تاريخ سوم مرداد ماه 91 اضافه مي نمايد، در صورتي كه اوراق مذكور به آن بانك ارايه و تاكنون هيچگونه وجهي بابت تمام و يا قسمتي از ثبت سفارش هاي مربوطه از متقاضي دريافت نگرديده است، اوراق فوق الذكر قابل اقدام نبوده و متقاضيان مي توانند جهت تعيين گروه كالا و صدور مجوز جايگزين جديد به استان محل صدور ثبت سفارش خود مراجعه نمايند.شايان ذكر است ساير مفاد نامه پيروي فوق الذكر كان لم يكن تلقي مي گردد.
محدوديت هاي ارزي
براساس تازه ترين اظهارات توليدكنندگان، بخشنامه سازمان توسعه تجارت مبني بر اختصاص ارز مرجع به پنج گروه كالايي اولويت دار محدودتر از گذشته شده است.
به گزارش ايسنا، چندي پيش سازمان توسعه تجارت 10 گروه كالايي مختلف را تقسيم بندي و اعلام كرد كه به 5 گروه اول براي واردات ارز مرجع اختصاص مي يابد. اين در حالي است كه براساس اظهارات جديد توليدكنندگان، همين بخشنامه محدود نيز محدودتر شده است؛ به طوري كه قرار است تنها به دو گروه اول كه شامل اقلام اساسي غذايي و دارو مي شوند، ارز مرجع اختصاص يابد.
ارز مرجع به گروه هاي سوم، چهارم و پنجم تنها زماني اختصاص مي يابد كه در فرم ثبت سفارش آنها كلمه ارز مرجع قيد شده باشد. اين در حالي است كه بسياري از واحدهاي صنعتي كه در گروه هاي دوم، سوم و چهارم قرار دارند، عنوان مي كنند كه در فرم ثبت سفارش آنها كلمه ارز غيرمرجع درج شده است.
اين اتفاق علاوه بر اين كه باعث تعجب توليدكنندگان شده، ابهام آنان را نيز بيشتر كرده است، به طوري كه دقيقاً معلوم نيست منظور از ارز غيرمرجع چيست و قيمت آن چقدر است.چنين وضعيتي باعث شده تا كالاهاي وارداتي توليدكنندگان در گمرك انباشت شده و ترخيص آنها با تأخير مواجه شود. گمرك ايران تاكنون به سؤال ايسنا درباره ميزان انباشت كالا در گمرك طي چند وقت اخير پاسخي نداده است.

 

 

 

 

 

 

 

Administrator

Administrator