آمار جدید از صادرکنندگانی که کارت بازرگانی آنها تعلیق شده است

04 شهریور 1399 256 بازدید

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران با اشاره به اینکه در حال مذاکره با صادرکنندگان برای بررسی مشکلات رفع تعهد ارزی آنها هستیم، گفت: از میان 14 هزار و 946 صادرکننده، بیش از 12 هزار نفر تعهدات ارزی زیر 100 هزار یورو دارند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ حمید زادبوم در یک نشست خبری اظهار داشت: نحوه رفع تعهد سال‌های 97 و 98 و مقررات بازگرداندن ارز در سال 99 در 24 تیرماه توسط رئیس کل بانک مرکزی ابلاغ شد.

وی ادامه داد: بر اساس وظایفی که قانون مقررات صادرات و واردات به وزارت صمت داده است، اختیارات به کارگروهی به نام پایش رفتار تجاری داده شده است که اگر تجار یا همان افرادی که کارت بازرگانی دریافت کردند دارای سوءرفتار تشخیص داده شود، در مورد تعدیل یا ابطال کارت بازرگانی اقدام کند.

به گفته زادبوم، ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات که مربوط به نحوه صدور کارت بازرگانی است، طبیعتا در ذیل آن از چگونگی تعلیق و ابطال کارت بازرگانی صحبت شده؛ لذا در تبصره بند 6 ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات کارگروه پایش رفتار تجاری این امکان را دارد.

وی اظهار کرد: کارگروه پایش رفتار تجاری طبیعتا یکی از کارهایی که باید انجام دهد این است که بگوید چه سوءرفتاری صورت گرفته که بر اساس آن کارت بازرگانی یک نفر را تعلیق یا ابطال کنند یا این کار صورت نگیرد.

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: در کارگروه پایش رفتار تجاری سوءرفتارهای تجاری را تفکیک و احصا کردیم و یکی از رفتارهایی که سوءرفتار تجاری تشخیص داده می شود، عدم ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان بود و این دستورالعمل به امضا روسای دستگاهایی رسید که عضو کارگروه هستند و از جمله آن سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و گمرک جمهوری اسلامی ایران است؛ لذا عدم ایفای تعهد ارزی به عنوان سوءرفتاری تجاری تشخیص داده شد و کارگروه پایش رفتار تجاری باید در خصوص تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی کسانی که ایفای تعهدات ارزی نکردند، اقدام کند.

وی درباره اینکه چه کسانی ایفای تعهد نکردند نیز توضیح داد: ما از بانک مرکزی فهرست افرادی که تعهد ارزی آنها صفر درصد است در مرحله اول به عنوان سوءرفتار تجاری تشخیص دادیم و درباره تعلیق کارت های بازرگانی آنها اقدام کردیم.

زادبوم ادامه داد: افرادی که تعهد ارزی دارند چند دسته هستند که می توان به تولیدی ها و غیرتولیدی‌ها اشاره کرد. افرادی که کارت بازرگانی دارند برخی تولیدی و برخی غیرتولیدی هستند. در این کارگروه عنوان شد که در تیرماه با تولیدی ها کاری نداشته باشیم؛ اما اگر تا 13 شهریور تولیدی‌ها هم مطابق نظرات بانک مرکزی ایفای تعهد ارزی نکنند، کارت بازرگانی آنها نیز تعلیق خواهد شد.

به گفته وی، مهلت برای شرکت های تولیدی دارای کارت بازرگانی برای تسویه تعهد ارزی داده نمی شود؛ بلکه گفته می شود شما فردی هستید که سوءرفتار تجاری داشته اید، مهلت شما هم تا 31 تیر ماه به اتمام رسیده است؛ اما کارت شما تا 31 شهریور ماه تعلیق نمی شود. در واقع وی یک فرجه زمانی دارد تا برای تفاهم با بانک مرکزی اقدام کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره نحوه رفتار با کارت بازرگانی تجار نیز تشریح کرد: کارت بازرگانی تعدادی از افرادی که کارت بازرگانی دارند و صرفا فعالیت تجاری انجام می دهند، در هفته اول تیر ماه تعلیق شد. بر اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی در 29 مرداد ماه به سازمان توسعه تجارت ارائه کرد، طبیعتا اطلاعات به روز شده ای از میزان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان بود که تصمیم گرفتیم افرادی که در حوزه بازرگانی صفر درصد هستند، تعلیق شده؛ افرادی که بین یک تا 30 درصد ایفای تعهد کرده اند در 15 شهریور و آنهایی که بین 31 تا 69 درصد ایفای تعهد ارزی کرده باشند در 31 شهریور ماه کارت بازرگانی آنها تعلیق خواهد شد.

وی ادامه داد: کارت بازرگانی افراد در صورتی‌ که بازرگان با بانک مرکزی تسویه کرده باشد و بانک مرکزی به ما اعلام کند که از نظر بانک مرکزی این فرد تعهدات خود را ایفا کرده است، کارت بازرگانیش تعلیق نخواهد شد.

زادبوم تاکید کرد: در صورتی که افراد دارای کارت بازرگانی غیرتولیدی بخواهند کارتشان تعلیق نشود باید بالای 70 درصد ایفای تعهد کنند تا بانک مرکزی به صورت کتبی به ما اعلام کند که این افراد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند.

وی با تاکید به گفته های مقام معظم رهبری تاکید کرد: افرادی ک صادرات انجام داده اند از منابع کشور استفاده کرده اند و باید ارز آن را به کشور بازگردانند.

این مقام مسئول اظهار داشت: برخی از صادرکنندگان واقعا با مشکلاتی مواجه شده اند که ما در یک ماه اخیر بیش از 300 شرکتی که تعهدات ارزی انها صفر درصد بوده است به سازمان دعوت کرده و مشکلاتشان را پرسیدیم و اگر مشکلات آنها قابل حل بوده با بانک مرکزی مکاتبه کردیم و اگر مشکلاتی ناشی از عدم آگاهی شرکت ها بوده به آنها تذکر داده شده که با بانک مرکزی تسویه کنند؛ لذا شرکت‌هایی که ایفای تعهد ارزی آنها صفر یا کمتر از 70 درصد بوده است، طی یک ماه اخیر نشست هایی با آنها برگزار شده است و با نشست ها سعی در رفع مشکلات آنها داشته ایم.

وی گفت: در میان این موارد شرکت بزرگی وجود داشت که تعهد ارزی بزرگی هم به همراه داست که پس از نشست با این شرکت متوجه شدیم وی تهاتری انجام داده است و از آنجا که در ابتدا اطلاعات در بانک عامل ورود پیدا می‌کند و از ورود اطلاعات در بانک عامل تا رسیدن به بانک مرکزی یک باگ وجود دارد، به نظر می رسد که این شرکت رفع تعهد انجام نداده است. لذا 500 تا 600 میلیون دلار در یک ماه اخیر با این شرایط ایفای تعهد شده است.

زادبوم تاکید کرد: ما امیدواریم با دعوت از صادرکنندگان به سازمان توسعه تجارت ایران و مفاهمه پی ببریم که مشکلات رفع تعهد ارزی آنها چیست که هم به مقام زیاست جمهوری و هم بانک مرکزی منعکس کنیم که افرادی که واقعا مشکلات قابل پیگیری دارند، کمکشان کنیم.

وی عنوان کرد: از بین 21 هزار رکورد صادرکننده در طی سالهای 97 و 98 که صادرات انجام داده اند بیش از 2 هزار شرکت تعهدات ارزی خود را 100 درصد ایفا کرده اند و باید تدابیری داشته باشیم که این صادرکنندگان عزیز را مورد تشویق قرار دهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بیش از 13 هزار میلیارد یورو ارز توسط این 2 هزار شرکت به کشور بازگردانده شده است که ما به زودی مراسمی در راستای تقدیر از این صادرکنندگان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: براساس اطلاعات 29 مرداد ماه بانک مرکزی تعداد کل صادرکنندگانی که از 22 فروردین سال 97 تا پایان سال 98 صادرات انجام داده اند حدود 21 هزار و 194 رکورد صادرکننده داشته ایم که از این تعداد 2 هزار نفر 100 درصد رفع تعهد ارزی انجام داده اند. حدود 14 هزار و 946 نفر تعهد ارزی صفر درصد داشته اند به این معنی که هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند و باقی موارد بین 1 تا 99 درصد رفع تعهد کرده اند.

زادبوم گفت: از 14 هزار و 946 رکورد صادرکننده بیش از 12 هزار نفر تعهدات ارزی زیر 100 هزار یورو دارند؛ به این معنی که تعداد این افراد زیاد است؛ اما جمع تعهدات آنها عدد بزرگی نیست.

منبع : اکسپورتنا