آمار تجارت خارجی تا 20 دی ماه 34 میلیارد دلار واردات؛ 30 میلیارد دلار صادرات

اخبار ایران و جهان 25 دی 1392 108 بازدید

رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا 20 دی ماه در حالی 34 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد که در همین مدت صادرات کالاهای غیرنفتی به 30 میلیارد دلار رسید.

مسعود کرباسیان گفت: یکی از عوامل بروز قاچاق در کشور قیمت تمام شده است. به عنوان مثال، واردات یک گوشی موبایل به صورت رسمی حدود 8 هزار تومان، برنج 5800 تومان، پوشاک 8 هزار تومان، لوازم یدکی خودرو 6 هزار تومان، لوازم خانگی 6 هزار توان و لاستیک 8 هزار تومان می‌شود. این بدان معنا است که کسی که ثبت سفارش می‌کند باید پول استاندارد، حمل و نقل و بنادر را بپردازد اما قاچاقچی با دلار 3 هزار تومان اگر کالایی را وارد کند و 100 درصد ریسک را هم در نظر بگیرد، چیزی را از دست نمی دهد و این موجب زحمت برای پلیس و سایر دستگاه‌های مسئول می شود.

وی با بیان اینکه مرزنشینان به دلیل بیکاری به قاچاق روی می آورند، گفت: عده ای از آنها حتی نمی خواهند کوله بر باشند اما به دلیل اینکه در آن مناطق شغلی به جز کوله بری نیست، مجبورند به قاچاق کالا رو بیاورند.

رئیس کل گمرک ایران با اعلام اینکه روزانه سه بخشنامه به گمرکات کشور ارسال می شود، افزود: باید برای تسهیل مقررات فکری کنیم و تعامل با سایر دستگاه ها را جدی تر بگیریم. باید به کسی که قانونی کار می‌کند کمک کرد و فضا را برایش باز کنیم. البته در همین رابطه باید هزینه تخلف را بالا ببریم تا انگیزه انجام کارهای قانونی افزایش یابد.

به گفته وی، تا 20 دی ماه صادرات غیرنفتی کشور به 30 میلیارد دلار و واردات نیز به 34 میلیارد دلار رسیده، ضمن اینکه گمرک برای این که افراد رغبت کنند کار را قانونی انجام دهند، تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

کرباسیان با اشاره به اقدامات انجام شده در گمرک برای تسهیل ثبت سفارش و ترخیص کالا، اظهار داشت: هم اکنون سیستم هوشمند ترانزیت در حال انجام است و دوربین‌های پلاک خوان در گمرکات کشور نصب شده است.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: از این پس شرکت‌های حمل و نقل باید مانیفست بار را اعلام کنند و سیستم پیامکی به منظور ارایه اطلاعات بار، راننده و خودرو راه اندازی شده است و پلیس می تواند تنها با ارسال یک پیامک، استعلام‌های لازم را از گمرک انجام دهد، ضمن اینکه اظهار از راه دور برای ثبت سفارش نیز انجام شده است تا دیگر معطلی ها کاهش یابد.

وی با بیان اینکه گمرک استنادات را روی سایت قرار داده است، افزود: اگر پلیس به کالایی ظن قاچاق داشت، می تواند با مراجعه به سایت گمرک، ارزش کالا را دریافت کند که این امر موجب می شود رسیدگی به پرونده زمان کمتری را بگیرد.

کرباسیان بر لزوم استفاده از دستگاه‌های ایکس ری در گمرکات کشور اشاره کرد و افزود: یک کانتینر 40 فوتی را به صورت دستی یا چشمی نمی توان کنترل کرد و باید از دستگاه‌های پیشرفته مانند ایکس ری استفاده کنیم. تاکنون 40 کامیون بار قاچاق توسط دستگاه‌های ایکس ری شناسایی و کشف شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی در پایان از نصب دستگاه “جی پی اس” بر روی خودروهای ترانزیت خبر داد و گفت: علاوه بر نصب این دستگاه، پلمپ الکترونیک در دستور کار قرار دارد تا مشکلی در این رابطه پیش نیاید.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator